Co je Drupal
Drupal je redakční systém, služebně starší, ale dnes podstatně méně znamý než populárnější WordPress. Jeho výhodou je robustní základ, snadná rozšiřitelnost pomocí stovek modulů zdarma (leckdy jejich konfigurací v administraci, bez potřeby programování) a bezpečnost.
Na zatím nejpopulárnější verzi, Drupalu 7, běželo ve své době vyšší stovky tisíc webů. A mnohé z nich na ní běží dodnes, přesto, že v roce 2015 vyšla nová verze Drupal 8 a v současnosti aktuální je již Drupal 10. Důvodem je fakt, že tvůrci od verze 8 změnili mnohé a kód postavený na PHP frameworku Symfony, nový šablonovací systém Twig a vývoj a udržba náročnější na zdroje i znalosti způsobily, že část vývojářů Drupal opustila. Vznikla také odnož Backdrop, která zachovává to nejlepší z Drupalu 7.
Mnozí majitelé webů, běžících na Drupalu 7, se zatím neodhodlali ke změně. Ale životnost Drupalu 7, i když přežil svého následovníka D8, se blíží ke konci. Po dvou odkladech bylo oznámeno oficiální datum konce podpory (především bezpečnostních aktualizací), a to 5. ledna 2025. Už v současnosti však mohou působit problémy některé neudržované moduly a změny verzí PHP hostingových služeb.
Drupal 7 končí a co dál?
S Drupalem pracuji od roku 2008 a verze Drupalu 6 (zažil jsem i projekty na Drupalu 5). Na Drupalu 7 jsem postavil desítky webů a pro své klienty je udržoval řadu let. S koncem jeho podpory ale nastalo dilema, jak postupovat dále. Upgrade na novou verzi (aktuálně D10) totiž doslova znamená web postavit znovu. Přinejmenším z hlediska datové struktury a nové grafické šablony, data je pak možné s kompromisy doimportovat. Nástává pak paradox, že vzhledem k náročnější údržbě nových verzí Drupalu, jeho budoucímu vývoji a také celkové finanční náročnosti celé operace není, především pro menší a také neziskové weby, upgrade tím nejvhodnějším řešením.
Jako alternativy se nabízí se převod na zmíněný redakční systém Backdrop nebo také na WordPress. Máte web na Drupalu 7 a řešíte jeho budoucnost. Poraďte se se mnou, jak tuto situaci řešit.