Převádím weby z Drupalu 7

Redakční systém Drupal verze 7 končí a co dál?

Po dvou odkladech bylo oznámeno oficiální datum konce podpory Drupalu verze 7, a to 5. ledna 2025. Co to znamená? Prakticky především konec bezpečnostních aktualizací pro nejpopulárnější verzi tohoto redakčního systému. Váš web se tak po tomtu datu stane zranitelnější. Už v současnosti mohou působit problémy některé neudržované moduly, které rozšiřují možnosti webů. V neposlední řadě ztratíte krok s novějšími verzemi programovacího jazyka PHP. To může znamenat potíže s dostupným hostingem. Nové verze PHP jsou výrazně rychlejší a hostingy průběžně přechází na vyšší verze.

Mám(e) web na Drupalu 7, co s tím můžeme udělat?

Web na Drupalu 7 sice ještě může běžet i další měsíce po ukončení podpory. Ale doporučuji začít tuto situaci řešit okamžitě. Vývojářů se zkušenostmi s Drupalem je málo a za této situace budou zavaleni prací. Bude se tak zvyšovat nejen čekací doba, ale pochopitelně také cena za tyto služby. Přinejmenším potřebujete znát možnosti, jak postupovat dále. Upgrade Drupalu na aktuální verzi totiž není jediná smysluplná možnost. Proč?

Sám s Drupalem pracuji od roku 2008 a verze Drupalu 6. Na Drupalu 7 jsem postavil vyšší desítky webů a pro své klienty je udržoval řadu let. S koncem jeho podpory ale nastalo dilema, jak postupovat dále (jak velkou změnou Drupal prošel, vysvětluji níže). Upgrade na novou verzi (aktuálně D10) totiž doslova znamená web postavit znovu. Přinejmenším z hlediska datové struktury a nové grafické šablony. Data (texty, obrázky atd.) je pak možné s kompromisy doimportovat.

Nastává pak paradox, že vzhledem k náročnější údržbě nových verzí Drupalu, vyšším finančním nárokům a horší dostupnosti vytížených Drupal programátorů, a také celkové časové náročnosti celé operace, může být smysluplnější převod webu nikoliv na vyšší verzi Drupalu, ale na redakční systém Backdrop (což je de facto levoboček Drupalu 7 s vylepšenou funkcionalitou) anebo na populární WordPress. Máte web na Drupalu 7 a řešíte jeho budoucnost? Poraďte se se mnou, jak tuto situaci řešit a ozvěte se mi ještě dnes na e-mail ovesny.pavel@gmail.com.

Co je Drupal

Drupal je redakční systém (CMS), služebně starší, ale dnes podstatně méně znamý než populárnější WordPress. Jeho výhodou je robustní základ, snadná rozšiřitelnost pomocí stovek modulů zdarma (leckdy snadno nastavitelné v administraci, bez potřeby programování) a bezpečnost.

Na zatím nejpopulárnější verzi, Drupalu 7, běželo ve své době vyšší stovky tisíc webů. A mnohé z nich na ní běží dodnes, přesto, že už v roce 2015 vyšla nová verze Drupal 8 a v současnosti aktuální je již Drupal 10. Důvodem je fakt, že tvůrci od verze 8 Drupal radikálně změnili, byť v administraci vypadá dost podobně. Novinkou byl kód postavený na PHP frameworku Symfony a nový šablonovací systém Twig.

Tyto změny, náročnější vývoj a udržba nových verzí Drupalu mimo jiné způsobily:

  • část vývojářů Drupal úplně opustila
  • část vytvořila jako odnož redakční systém Backdrop, která zachovává to nejlepší z Drupalu 7
  • mnozí majitelé webů, běžících na Drupalu 7, se doposud neodhodlali ke změně

Pokud patříte mezi ty poslední vyjmenované, vyjmenuji plusy a mínusy jednotlivých možností a jak o nich uvažovat:

Upgrade na vyšší verzi Drupalu

+ máte všechny výhody Drupalu (bezpečnost, robustnější řešení pro větší weby s více typy obsahu, více uživatelskými úrovněmi…, skvělá fukcionalita v jádře, např. modul Views na databázové dotazy)
+ komunita je stále dost velká (výborné moduly s pokročilou funkcionalitou zdarma)
– poměrně velkou část práce je potřeba udělat znovu (šablona, datová struktura)
– vývojářů, které si můžete najmout, je málo, jejich hodinovka je vyšší a časová dostupnost horší

Přechod na WordPress

+ WordPress je dnes nejpoužívanější redakční systém a zároveň nástroj na tvorbu webů na současném internetu, budoucnost má tedy jistou (vývojářů je spousta)
+ existují řešení, jak převést data z Drupalu do WordPressu (záleží na složitosti struktury webu)
– grafickou šablonu (pokud máte vlastní na klíč) musíte vytvořit znovu
– WordPress je proti Drupalu zranitelnější, za mnohé funkcionality, které jsou v Drupalu zdarma, musíte zaplatit (byť vzhledem k programátorské hodinovce nejsou částky většinou vysoké)

Přechod na Backdrop

+ Backdrop je prakticky vylepšená verze Drupalu 7, programovací jazyk i šablonovací systém zůstal stejný
– komunita Backdropu je výrazně menší, existuje proto menší paleta dostupných modulů
– vývojářů (freelancerů / firem) je ještě méně než u Drupalu
– otázkou zůstává dlouhodobá udržitelnost (i když si i po několika letech vede Backdrop dobře)

Rád s vámi zkonzultuji, kterou z těchto tří cest je pro váš web na Drupalu 7 nejvhodnější vydat. Ozvěte se mi ještě dnes na e-mail ovesny.pavel@gmail.com. Volnou kapacitu na práci budu mít však nejdříve od září 2024.

Pavel Ovesný