Drupal

Co je Drupal

Drupal je redakční systém, služebně starší, ale dnes podstatně méně znamý než populárnější WordPress. Jeho výhodou je robustní základ, snadná rozšiřitelnost pomocí stovek modulů zdarma (leckdy jejich konfigurací v administraci, bez potřeby programování) a bezpečnost.

Na zatím nejpopulárnější verzi, Drupalu 7, běželo ve své době vyšší stovky tisíc webů. A mnohé z nich na ní běží dodnes, přesto, že v roce 2015 vyšla nová verze Drupal 8 a v současnosti aktuální je již Drupal 10. Důvodem je fakt, že tvůrci od verze 8 změnili mnohé a kód postavený na PHP frameworku Symfony, nový šablonovací systém Twig a vývoj a udržba náročnější na zdroje i znalosti způsobily, že část vývojářů Drupal opustila. Vznikla také odnož Backdrop, která zachovává to nejlepší z Drupalu 7.

Mnozí majitelé webů, běžících na Drupalu 7, se zatím neodhodlali ke změně. Ale životnost Drupalu 7, i když přežil svého následovníka D8, se blíží ke konci. Po dvou odkladech bylo oznámeno oficiální datum konce podpory (především bezpečnostních aktualizací), a to 5. ledna 2025. Už v současnosti však mohou působit problémy některé neudržované moduly a změny verzí PHP hostingových služeb.

Drupal 7 končí a co dál?

S Drupalem pracuji od roku 2008 a verze Drupalu 6 (zažil jsem i projekty na Drupalu 5). Na Drupalu 7 jsem postavil desítky webů a pro své klienty je udržoval řadu let. S koncem jeho podpory ale nastalo dilema, jak postupovat dále. Upgrade na novou verzi (aktuálně D10) totiž doslova znamená web postavit znovu. Přinejmenším z hlediska datové struktury a nové grafické šablony, data je pak možné s kompromisy doimportovat. Nástává pak paradox, že vzhledem k náročnější údržbě nových verzí Drupalu, jeho budoucímu vývoji a také celkové finanční náročnosti celé operace není, především pro menší a také neziskové weby, upgrade tím nejvhodnějším řešením.

Jako alternativy se nabízí se převod na zmíněný redakční systém Backdrop nebo také na WordPress. Máte web na Drupalu 7 a řešíte jeho budoucnost. Poraďte se se mnou, jak tuto situaci řešit.

Pavel Ovesný